FLUXNET 2017 Workshop Agenda

The page lists the final agenda of the FLUXNET 2017 Wrokshop, and links to presentation files and discussion outlines and notes. All materials are kindly provided by the presenters and session chairs, with contribution of all participants. Please provide proper credits and contact the provider if needed.

<back to workshop page>


Wednesday, June 7

Opening Plenary Session: FLUXNET Update – Goldman Theater

8:30 Welcome, Introduction, Goals and BackgroundDennis Baldocchi, UC Berkeley

8:40 Status and Overview of FLUXNET, 2017Housen Chu, UC Berkeley

9:00 Update on New FLUXNET Dataset and Website and Data Standards

  • Deb Agarwal, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Dario Papale, University of Tuscia, Italy
  • Gilberto Pastorello, Lawrence Berkeley National Laboratory

Plenary Session: Regional Network Updates I – Goldman Theater

9:30 North American Flux Networks

  • Margaret Torn, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Stefan Metzger, NEON

9:50 Europe Flux Networks and ICOSDario Papale, University of Tuscia, Italy

10:10 Break and Coffee – Hazel Wolf Gallery & Atrium Lobby

Plenary Session: Regional Network Updates II – Goldman Theater

10:40 AsiaFlux Update  – Kazuhito Ichii, Chiba University, Japan

11:00 ChinaFlux Update – Shuli Niu, Chinese Academy of Sciences, China

11:20 OzFlux and TERN Update <part 1> <part 2>

  • James Cleverly, University of Technology Sydney, Australia
  • Jason Berniger, Monash University, Australia

11:40 Latin America Networks – Rodrigo Vargas, University of Delaware

12 Noon Lunch, Posters and Sun – Tamalpais Room & Terrace

Plenary Session: Long-Term Flux Measurements and Spatial Upscaling Studies Across the Globe – Goldman Theater

1:30 Lessons from Forest, Wetland and Lake in Hyytiälä RegionTimo Vesala, University of Helsinki, Finland

1:50 Lessons from Harvard ForestBill Munger, Harvard University

2:10 FLUXCOMMarkus Reichstein, Max Planck Institute of Biogeochemistry, Germany

2:30 Biophysical Modulators of Interannual VariabilityTrevor Keenan, Lawrence Berkeley National Lab

Poster Session

2:50 Introduction to Poster Session Lightning Talks – Goldman Theater

3:10 Poster Session with coffee service – Hazel Wolf Gallery & Atrium Lobby

5:00 Mixer/posters with light dinner and beverages – Hazel Wolf Gallery & Atrium Lobby

7:00 Adjourn


Thursday, June 8

Plenary Session – Goldman Theater

8:30 Results from AmeriFlux Comparisons

  • Sébastien Biraud, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Stephen Chan, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Sigrid Dengel, Lawrence Berkeley National Laboratory

8:45 WMO Standards and FluxNetHan Dolman, University of Amsterdam, Netherlands

9:00 Review on Flux Partitioning- The potential of SIF-based approach * – Lianhong Gu, Oak Ridge National Laboratory

* If interested, please contact Lianhong Gu (lianhong-gu@ornl.gov) for the presentation material.

9:15 Transition to Breakout

Concurrent Discussion Breakouts 1 and 2

9:20 Breakout Discussion 1: Water Flux Partitioning – Kinzie Room

  • Sebastian Wolf, ETH Zurich, Switzerland
  • Russ Scott, USDA
  • Paul Stoy, Montana State University

9:20 Breakout Discussion 2: Instrumentation and Data Management, Update, Best Practices, Challenge, and Outlook – Goldman Theater

  • Dario Papale, University of Tuscia, Italy
  • Peter Isaacs, OzFlux
  • Oliver Sonnentag, Universite of Montreal

10:30 Break and Posters – Hazel Wolf Gallery & Atrium Lobby

Concurrent Discussion Breakouts 3 and 4

10:50 Breakout Discussion 3: Carbon Flux Partitioning, Updates, Challenge, and Outlook – Kinzie Room

  • Lianhong Gu, Oak Ridge National Lab
  • Patty Oikawa, California State University, East Bay

10:50 Breakout Discussion 4: Long Term Data Analysis – Goldman Theater

  • Ben Ruddell, Northern Arizona University
  • Paul Stoy, Montana State University

12 Noon Lunch, Posters and Sun – Tamalpais Room & Terrace

Concurrent Discussion Breakouts 5 and 6

1:30 Breakout Discussion 5: Ecosystem Functional Properties and Factors Influencing Spatio-Temporal Variation – Kinzie Room

  • Markus Reichstein, Max Planck Institute of Biogeochemistry
  • Mirco Migliavacca, Max Planck Institute of Biogeochemistry
  • Ana Meijide, University of Granada

1:30  Breakout Discussion 6: Flux measurements and Interpretation in Non Ideal Conditions: Unresolved Issues – Goldman Theater

  • Thomas Foken, University of Bayreuth
  • Stefan Metzger, NEON
  • Sonia Wharton, Lawrence Livermore National Laboratory

2:45 Break, Coffee, Posters and Sun – Hazel Wolf Gallery & Atrium Lobby

Concurrent Discussion Breakouts 7 and 8

3:15 Breakout Discussion 7: Merging Trace Gas Fluxes – Kinzie Room

  • Elizabeth Pattey, Agriculture and Agri-Food Canada
  • Alexander Knohl, University of Goettingen

3:15 Breakout Discussion 8: Bridge Flux Measurements and Remote Sensing – Goldman Theater

  • John Gamon, University of Nebraska, Lincoln and University of Alberta
  • Youngryel Ryu, Seoul National University, Korea
  • Jeffery Wood, University of Missouri

Plenary Session – Goldman Theater

4:30 Reports on Breakout

5:30 Adjourn, Dinner on Your Own


Friday, June 9

Panel Discussion I – Goldman Theater

8:30 Whither Fluxnet?

  • Dennis Baldocchi, UC Berkeley
  • Housen Chu, UC Berkeley

10:00 Break – Hazel Wolf Gallery & Atrium Lobby

Panel Discussion II – Goldman Theater

10:30 Cross Network Collaboration

  • Peter Issac, OzFlux, Australia
  • Kazuhito Ichii, Chiba University, Japan
  • Werner Kutch, Integrated Carbon Observation System (ICOS), Finland
  • Shuli Niu, Chinese Academy of Sciences, China
  • Margaret Torn, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Rodrigo Vargas, University of Delaware
  • Stefan Metzger, NEON

12 Noon Adjourn – lunch and dinner on your own

1:30-4:00 Tour to AmeriFlux Tech QA/QC Lab

  • Led by Sebastien Biraud, Stephen Chan, and Sigrid Dengel, Lawrence Berkeley National Laboratory

Saturday, June 10

9:15-4:00 Field Trip to Sacramento Delta Flux Tower Cluster

  • Led by Dennis Baldocchi, Joe Verfaillie, Elke Eichelmann, Sam Chamberlain, UC Berkeley Biomet Lab